Neděle, 5 února, 2023

Ako často si umývať vlasy?

Umývanie vlasov – taká banálna záležitosť, a predsa je v tejto téme stále množstvo otáznikov a nejasností. Ako často vlasy umývať, akým šampónom či ako sa o ich vitalitu čo najlepšie postarať? Možno vám nezodpovieme na všetky otázky, ale dáme vám pár dobrých rád ohľadom ich umývania a následnej starostlivosti.

Tak ako často?

Na otázku, ako často si umývať vlasy, neexistuje jednoznačná odpoveď. Nie preto, že by bola zložitá, jednoducho je každý iný. Niekto má vlasy suché, iný mastné, niekto potrebuje na dokonalý styling množstvo vlasových prípravkov a ďalší zase pracuje v silne znečistenom prostredí. To znamená, že potreba umývania vlasov je pri každom type individuálna. Vlasom však určite neprospieva, ak budú dlhodobo mastné a znečistené, ale ani to, ak ich budete zbytočne umývať každý deň. A preto, ak máte krátke alebo mastiace sa vlasy, pokojne si ich umývajte aj každý deň. Normálne vlasy však stačí umyť 2-krát do týždňa a dlhé, kučeravé alebo suché vlasy postačí umyť raz do týždňa.

Menej je niekedy viac

V snahe umyť vlasy čo najlepšie majú mnohí tendenciu použiť čo najviac šampónu. Správny šampón pri umývaní síce zohráva veľmi dôležitú úlohu, ale ani s ním to netreba preháňať. Všeobecne platí, že množstvo jednej čajovej lyžičky by na umývanie malo byť dostačujúce. Treba si uvedomiť, že šampón sa nenanáša na vlasy po celej dĺžke, ale iba na pokožku hlavy. Je vhodné si pred umývaním vlasy jemne opláchnuť teplou vodou, ktorá sčasti spláchne nečistoty a zvyšky vlasových prípravkov.

Pri umývaní s nižšou frekvenciou sa oplatí vlasy umývať na dvakrát, pri každodennom umývaní postačí šampónovať len raz, aby sa pokožka zbytočne nevysušovala a nestrácala prirodzenú schopnosť tvorby vlastných ochranných olejov. Zásada menej je viac platí aj pri používaní kondicionéra, ktorý je v starostlivosti o vlasy samozrejmosťou /hlavne pri tých dlhších/. Na záver ešte dobrá rada ohľadom ich sušenia. Po umytí sa nesnažte ich čo najskôr vyšúchať do sucha, ale nechajte ich krátky čas zabalené v uteráku, ktorý zľahka vpije prebytočnú vlhkosť. Až potom ich dosušte fénom alebo nechajte prirodzene vyschnúť.

Aký šampón použiť?

Pri výbere šampónu na vlasy sa treba riadiť kvalitou a typom vlasov, ale tiež ročnými obdobiami či problémom, ktorý vás trápi. Znamená to, že pokiaľ máte vlasy suché a poškodené, je dobré siahať po šampónoch, ktoré im dajú dostatočnú výživu, hydratáciu a dodajú im pružnosť a vitalitu. Naopak, mastná pokožka hlavy nemá rada šampóny hydratačné či s prídavkami olejov. V tomto prípade radšej zvoľte kvalitný čistiaci šampón s vyrovnaným pH a bez silikónov.

Špeciálnu starostlivosť potrebujú aj vlasy farbené. Na trhu je množstvo prípravkov s dostatkom výživných zložiek a ochranných olejov, ktoré ich chránia pre vysúšaním, a zároveň predlžujú trvácnosť farby. To isté platí aj pri výbere vhodného druhu šampónu v závislosti podľa ročného obdobia. Kým v lete je rozumné vyberať šampón s dostatočnou ochranou voči UV žiareniu, počas zimy sa zamerajte skôr na hydratáciu. Čo však v prípade, ak je stav pokožky hlavy v protiklade k stavu vašich vlasov? Samozrejme, aj tu si dokážete poradiť vhodnou kombináciou šampónu k problému pokožky hlavy a kondicionéra či balzamu určeného na regeneráciu poškodených vlasov.

Ak ste prívržencami šampónov 2 v 1, je lepšie si nechať ich použitie skôr na dovolenky či na rýchle umývanie po cvičení vo fitku. Doma svojim vlasom doprajte plnohodnotnú starostlivosť vo forme kvalitného šampónu, kondicionéra či akejkoľvek inej vlasovej kozmetiky.

Related Posts

Comments

- Komerční sdělení -